KONTO AKADEMII  -  Bank Spółdzielczy w Wolbromiu:

      89 84500005 0000 0000 3737 0002
      KRS 0000402761
      NIP: 6372190477
      REGON: 122444484

Wizytówką klubu zawsze będzie pierwsza drużyna – a co z dziećmi i młodzieżą? – Tekst: Justyny Borowieckiej (NaszeMiasto.pl; Przegląd Dziennikarski; Blog Uśmiech SIM)

Jak działa Wolbromska Akademia Piłkarska – Młodzi przebojem?
O transferach młodych zawodników i szkoleniu trenerów. Jak również o Wolbromskim Klubie Sportowy.

Wolbromska Akademia Piłkarska – Młodzi przebojem, powstała w 2011 roku z inicjatywy Pawła Netera, byłego piłkarza, trenera a obecnie prezesa WAP-u.
Szkółka piłkarska realizuje projekt szkolenia dzieci z zakresu piłki nożnej, odbywa się ona z zakresu formy ścisłej (mecze, turnieje o punkty i nagrody itp.), jak również w formie zabawy, zwłaszcza dla młodszych dzieci (szkolenie przez zabawę, ma zachęcić młodych adeptów do dalszej pracy na treningach).
Projekt szkółki jest głównie skierowany do dzieci i młodzieży z Gminy Wolbrom w wieku od 5 do 15 lat, które chciałyby rozwinąć umiejętności techniczne, taktyczne, koordynacyjne i motoryczne.
Zajęcia sportowo-rekreacyjne odbywają się 3 razy w tygodniu przez 12 miesięcy w roku, osobno dla każdej grupy wiekowej.
Latem treningi odbywają się na Orliku w Wolbromiu, wolbromskim Stadionie oraz na gminnych boiskach. Zimą w Hali przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wolbromiu, Hali przy Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, Hali w Dłużcu oraz Zarzeczu a także pod balonem w Szreniawie.
W okresie letnim jest organizowany minimum 7-dniowy obóz sportowy, który ma na celu pogłębianie umiejętności piłkarskich. Dodatkowo młodzi piłkarze korzystają z wyjazdów na wycieczki i mecze ligowe.
Akademia organizuje turnieje piłkarskie między innymi szkółkami jak również uczestniczy podczas turniejów organizowanych przez inne szkółki z Gminy Wolbrom i nie tylko. Dodatkowo w sezonie letnim i jesiennym odbywają się mecze ligowe.
Na oficjalnej stronie WAP-u można na bieżąco śledzić poczynania szkółki.

Wyróżnienia WAP-u…
Watro dodać, że w 2012 roku, Wolbromska Akademia Piłkarska – Młodzi przebojem, znalazła się w gronie zwycięskich szkółek projektu – “Szkółki Piłkarskie NIVEA”, otrzymała dostęp do wersji on-line programu szkoleniowego Akademii Ajax Amsterdam, jak również została wyposażona w sprzęt sportowy stosowany we wspomnianym holenderskim klubie. Natomiast trenerzy uczestniczyli w czterodniowym szkoleniu prowadzonym przez trenerów Akademii Ajax Amsterdam.
W chwili obecnej Akademia cierpliwe czeka na audyt z PZPN-u – ubiega się o certyfikat szkółek. WAP znalazł się w gronie 20. szkółek w Małopolsce, które przystąpiły do pilotażowego programu certyfikacji PZPN – członkowie z PZPN-u, będą sprawdzać, sprzęt sportowy, boiska, hale sportowe, siedzibę szkółki, uprawnienia, kwalifikacje trenerów itp. I na podstawie audyty dopiero przyznają bądź nieprzyznaną certyfikat brązowy. Na tę chwilę szkółka spełnia wszystkie wymogi PZPN –u, brakuje tylko umowy najmu obiektów sportowych przy ul. Leśna 2, czyli umowy z WKS Przebój Wolbrom na korzystanie z boisk.
Akademia liczy około 140 adeptów. W okresie istnienia zdobyła już około 200. pucharów w tym często zajmowała pierwsze miejsca w turniejach, ma również tyle samo dyplomów.
W szkółce pracują wykwalifikowani trenerzy, którzy z każdym dniem rozwijają swoje umiejętności trenerskie, dokształcają się na kursach, kursokonferencjach oraz stażach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, w Jagiellonii Białystok oraz Zagłębiu Lubin.
Wolbromska Akademia Piłkarska współpracuje z Wisłą Kraków, Zagłębiem Sosnowiec i GKS’em Katowice. Ostatnio może się pochwalić udanymi transferami – do Wisły Kraków przeszedł Jakub Gierlach (zagra on w drużynie młodzików) oraz Kamil Szlachta, który będzie reprezentował barwy Zagłębia Sosnowiec (Juniorzy Młodsi). Zespoły z WAP-u grają – w II lidze małopolskiej (młodziki i trampkarze), pozostałe w podokręgu Olkusz.

Co dalej z młodzieżą w Gminie Wolbrom?…
Na terenie Wolbromia działają dwie szkółki piłkarskie wspomniany WAP – Młodzi przebojem, jak również Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom. Z inicjatywy prezesa Przeboju Dariusza Gorgonia powstała trzecie szkółka przy WKS (Wolbromski Klub Sportowy), która teoretycznie ma na celu powielanie tego co w/w szkółki.
Czy jest sens aby koledzy ze szkolnej ławki rywalizowali ze sobą w takich bratobójczych spotkaniach? (ostatnie derby trampkarzy) – pytają o to zgodnie rodzice młodych zawodników.
Zarówno prezes WAP-u Paweł Neter jak również rodzice zgodnie przyznają, że najlepszym rozwiązaniem byłaby współpraca szkółki z klubem sportowym Przebój Wolbrom. Gdzie Akademia szkoli zawodników od 5 do 15 roku życia a później za darmo przekazuje już wyszkoloną młodzież do klubu, gdzie mogliby dalej kształcić się i rozwijać piłkarsko.
Na zachodzie jak i od kilku lat w Polsce w dużych miastach funkcjonuje projekt „Szkółka piłkarska + klub sportowy = współpraca”. W małych miasteczkach społeczność myśli, że jeśli „wszystko” jest w klubie – czyli żaki, skrzaty, młodziki, juniorzy (starsi i młodzi) oraz seniorzy (pierwsza i druga drużyna) to fundusze są przekazywane po równo – a tak nie jest.
Bowiem wizytówką klubu zawsze będzie pierwsza drużyna i środki finansowe w dużej mierze zawsze będę przeznaczane na seniorską drużynę, niestety będzie się to odbywało kosztem dzieci i młodzieży.
Natomiast jeśli funkcjonuje to jako klub sportowy seniorzy i szkółka piłkarska, która szkoli wyłącznie dzieci i młodzież do określonego wieku, to w tej szkółce piłkarskiej 100 % środków trafia wyłącznie na dzieci i młodzież. I tutaj jest właściwe szkolenie tak jak np. wspomniany WAP – szkoli dzieci od 5 roku życia a następnie przekazuje do Przeboju młodzież 15-letnią – to po dziesięciu latach rzetelnego szkolenia klub zyskałby bardzo dobrze wyszkolonych zawodników. Warto podkreślić, że całkowicie za darmo.
Taki model już funkcjonuje w pobliskich miastach i wioskach położonych niedaleko Wolbromia – w Bukownie, Miechowie, w Olkuszu, w Pilicy, w Kluczach, w Gołczy i od pewnego czasu pracują tam na zasadzie – klub sportowy – seniorzy i szkółka piłkarska – szkolenie dzieci i młodzieży.
Zastanówmy się, czy sensem jest budowanie nowej szkółki, skoro na terenie Wolbromia działają już dwie? Należałoby jeszcze raz zwrócić uwagę na współpracę WAP-u z klubem sportowym Przebój Wolbrom…

Tekst: Justyna Borowiecka

————————————

Materiał można również przeczytać na stronach:
NaszeMiasto.pl
https://naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wizytowka-klubu-zawsze-bedzie-pierwsza-druzyna-a-co-z,422265,t,id.html

Przegląd Dziennikarski:

Wizytówką klubu zawsze będzie pierwsza drużyna – a co z dziećmi i młodzieżą?

Blog Uśmiech SIM:
Wizytówką klubu zawsze będzie pierwsza drużyna – a co z dziećmi i młodzieżą?

Za udostępnienie dziękujemy.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com